Radioelektronik

Radioelektronik 1990/12


Radioelektronik, grudzień 1990, rocznik XLI (139)

 Z KRAJU I ZE ŚWIATA (2 strona okładki)

  • Zestawy hi-fi typu FSB260 i FSB290 firmy PHILIPS.
    Te nowe zestawy typu "wieża" o jednakowym wyglądzie - zdjęcie na okładce, są przeznaczone dla szerokiego kręgu nabywców o średnim poziomie dochodów. Oba typy zestawów są wyposażone w układy zdalnego sterowania, mają identyczne gramofony i płytofony CD, natomiast pewne różnice występują w innych członach zestawów.
  • Noszony, amatorski mieszacz - magnetofon.
    Firma japońska Fostex oferuje nowy mieszacz - magnetofon kasetowy typu X-15-II. Urządzenie ma wymiary zewnętrzne 75 x 290 x 195 mm (z przyłączaną na wtyki baterią: 75 x 290 x 195 mm) i masę 2,9 kg (z baterią). Standardowa kaseta C-60 lub C-90 jest wykorzystana do wykonania nagrania 4 - ścieżkowego z czterech wejść urządzenia.
  • Najprostszy montaż światłowodów.
    W początkach rozwoju techniki światłowodowej montaż światłowodów był czymś w rodzaju "wyższej szkoły gotowania na gazie" - potencjalnie prosty, wymagał jednak specjalnych narzędzi i przygotowania personelu. Dziś, kiedy światłowody instaluje się w domu i w samochodzie, trzeba było uprościć to do minimum. Temu celowi służy skręcane złącze światłowodowe.

  • Telefony dla sieci komórkowej.
    Komórkowa sieć telefoniczna w krajach rozwiniętych jest rzeczywistością już od kilku lat, jest też nadzieja, że w wyniku rezygnacji z monopolu państwa pojawi się ona i u nas, przynajmniej w największych aglomeracjach miejskich.
  • Kooperacja w mikroprocesorach.
    Dwaj europejscy "wielcy" - Siemens i SGS-Thomson - współpracują w zakresie opracowań, produkcji i sprzedaży mikroprocesorów 8 i 16 - bitowych. Opracowana przez Siemensa rodzina mikroprocesorów 16 - bitowych zaczyna się już ukazywać na rynku (pierwszym układem handlowym jest 80C116) i, jak się okazało, przewyższa wszystko co było dotychczas dostępne w tej klasie układów.

OGŁOSZENIA (1)

ELEKTROAKUSTYKA - ZESPÓŁ GŁOŚNIKOWY "Duetto-Stereolith" (2)

Firma REVOX znana z wyrobów wysokiej jakości, oferuje stereofoniczny zespół głośnikowy działający zgodnie z nową koncepcją. Ponieważ jest on łatwy do odwzorowania i daje interesujące efekty dźwiękowe, warto zapoznać się z nim bliżej.
Klasyczny sposób odtwarzania stereofonicznego wymaga użycia dwóch zespołów głośnikowych odsuniętych od siebie na odległość tzw. bazy. Miejsce optymalnego odsłuchu stereofonicznego znajduje się przed zespołami głośnikowymi, symetrycznie względem nich. Dawno zauważono, że gdy zastosuje się zespoły głośnikowe o szerokim kącie promieniowania dźwięku, bądź zespoły promieniujące wszechkierunkowo, to położenie zajmowane przez słuchacza względem głośników jest mniej krytyczne, lecz stereofoniczny obraz dźwięku staje się mniej dokładny, szczególnie pod względem lokalizacji pozornych źródeł dźwięku.


Szwajcarski akustyk - Walter Schupbach - zaproponował rozwiązanie polegające na umieszczeniu głośników obu kanałów w jednej obudowie w taki sposób, że promieniują one w przeciwnych kierunkach, tj. w lewo oraz w prawo względem słuchacza. Okazało się, że najlepsze rezultaty daje obudowa o przekroju trójkątnym (patrz rysunek) podzielona ścianką na dwie części. Takie rozwiązanie można przyrównać do promieniowania dźwięków przez jedno źródło, w zasadzie wszechkierunkowe, z tym, że dźwięki promieniowane w stronę lewą i prawą oraz ich odbicia różnią się wskutek tego, że odpowiadają różnym kanałom stereofonicznym.

ZNIEKSZTAŁCENIA WNOSZONE PRZEZ KONDENSATORY ELEKTROLITYCZNE (2)

Podczas konstruowania układów elektronicznych kondensatory uważamy za elementy liniowe. Nie odpowiada to rzeczywistości, a w szczególności w wypadku kondensatorów elektrolitycznych, które w określonych warunkach mogą wnosić zniekształcenia nieliniowe. I to jest przedmiotem niniejszego artykułu.
Wiemy, że pojemność kondensatorów elektrolitycznych zmienia się znacznie przy zmianach temperatury (maleje gwałtownie przy temperaturach ujemnych) w zależności od częstotliwości prądu zmiennego. Pojemność dobrego, w pełni sprawnego i uformowanego kondensatora elektrolitycznego zmienia się nieco w zależności od wartości stałego napięcia polaryzującego, co zostało przedstawione na rysunku.

Wynika z tego, że w wypadku elektrolitycznych kondensatorów aluminiowych mamy do czynienia z przyrostem pojemności przy zwiększeniu napięcia polaryzującego, a w przypadku kondensatorów tantalowych - przeciwnie, występuje zmniejszenie pojemności.

Czytaj więcej: Radioelektronik 1990/12

Radioelektronik 1989/05


Radioelektronik, maj 1989, rocznik XL (120), 5'89
Okładka: Nawet przy projektowaniu obuwia korzysta się z pomocy komputera (Foto Siemens)

Z KRAJU I ZE ŚWIATA (2 strona okładki)

  • Projektowanie obuwia przy użyciu komputera
    "SchuCAM" tak nazywa się program komputerowy, opracowany przez firmę Siemens dla przemysłu obuwniczego. Zastosowany przez największego europejskiego producenta obuwia damskiego - firmę Gabor w RFN - umożliwia szybkie reagowanie na zmiany mody oraz zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu opracowania. Różnica do systemu konwencjonalnego? 40 lat temu firma wypuszczała cztery nowe modele w sezonie, obecnie - 250 do 350 nowych modeli w ciągu półrocza.
  • Nowy odtwarzacz płyt kompaktowych firmy ITT-NOKIA
    Odtwarzacz typu DP 7980 wyróżnia szczególnie pojemnik na 6 płyt kompaktowych (CD), co umożliwia odtwarzanie muzyki przez około 6 godzin bez przerwy. Jest możliwe zaprogramowanie z góry odtworzenie 32 utworów, powtarzanie wybranych utworów, szybkie poszukiwanie pożądanego utworu.
  • Rozgałęziacze sygnałów świetlnych
    Firma Siemens informuje, że opracowała technologię wytwarzania płytek szklanych, w których są uformowane tory światłowodowe o rozgałęzionej konfiguracji. Płytka ma wymiary 30 x 5 x 5 mm. Tłumienie sygnału wynosi ok. 0,3 dB/cm i dodatkowo 0.3 dB na rozgałęzieniu.
  • System komputerowy jako tłumacz
    Specjaliści z zachodnioniemieckiego koncernu Siemens opracowali komputerowy system o nazwie METAL (ang. Machine Evaluation and Translation of Natural Language) służący "inteligentnemu" tłumaczeniu różnojęzycznych tekstów. Obecnie jest gotowa wersja tłumaczenia z języka niemieckiego na angielski, zaś w przygotowaniu jest wersja "odwrotna" - z angielskiego na niemiecki, a także wersje obejmujące kolejne języki: francuski, hiszpański i niderlandzki.

OGŁOSZENIA (1)

ELEKTROAKYSTYKA - MIKROFONY (3) (2)

  • Mikrofony specjalne
    Spośród wielu mikrofonów o szczególnych cechach wymienimy tylko kilka.
    Mikrofony bezprzewodowe: Kabel mikrofonowy łączący mikrofon ze wzmacniaczem jest szczególnie niedogodny podczas występów artystów poruszających się na estradzie, przechodzących z miejsca na miejsce itp. Dość dawno powstał pomysł umieszczenia w mikrofonie lub w małej odległości od niego nadajnika radiowego zasilanego z baterii, a poza estradą lub sceną - ustawienie odpowiedniego odbiornika, którego wyjście jest normalnie połączone z mieszaczem i wzmacniaczami.
    Mikrofony płaszczyzny ograniczającej: Płaszczyzną ograniczającą (akustycznie) jest np. ściana lub podłoga studia czy sali koncertowej. Fale akustyczne odbijają się od takiej płaszczyzny. Jeżeli w takiej płaszczyźnie umieści się mikrofon o bardzo małej średnicy membrany, to wykaże on szczególne właściwości, głównie dzięki temu, że nie zakłóca on w niczym pola akustycznego. Fale o różnej długości napływają z różnych kierunków, odbijają się i podążają dalej. Oczywiście charakterystyka kierunkowości takiego mikrofonu ma kształt półkuli. Na rys. jest przedstawiony mikrofon tego rodzaju. Mikrofony te wykonuje się z reguły jako pojemnościowe. Odznaczają się one bardzo naturalnym odbiorem dźwięku i dobrym odtwarzaniem atmosfery akustycznej. Stosowane są w studiach do odbioru instrumentu solowego (np. fortepianu) lub małych zespołów orkiestrowych.


Studyjny mikrofon pojemnościowy tzw. "mikrofon płaszczyzny ograniczającej" - AKG typ C562BL

  • Wybrane zalecenia dotyczące stosowania mikrofonów
    Mikrofon odbiera zmiany ciśnienia akustycznego powodujące drgania membrany. Człowiek słyszy dwoma uszami i natychmiast poddaje odebrane przebiegi nadzwyczaj złożonej obróbce w mózgu. Można rzec, że mikrofon "słyszy" obiektywnie, a człowiek słyszy subiektywnie i to są zupełnie różne sposoby słyszenia. O tym trzeba pamiętać, posługując się mikrofonami.
    W studio fonograficznym i radiofonicznym reżyser akustyk ma do dyspozycji bogate środki, dość czasu na próby i możliwość zastosowania techniki zapisu wielośladowego, czyli przygotowywania materiału dźwiękowego, z którego wytworzony jest ostateczny produkt muzyczny. Powstała obszerna wiedza o mikrofonowej technice studyjnej, stale wzbogacana w miarę nagromadzania doświadczeń i wprowadzania nowych środków technicznych. Ta działalność jest domeną dość wąskiego kręgu specjalistów.
  • Zasilanie
    Mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania ze źródła energii elektrycznej. Stosowanych jest kilka rozwiązań.
    Pojemnościowe mikrofony studyjne są zasilane w sposób znormalizowany, przez tor przewodowy pochodny (fantomowy), utworzony z dwóch przewodów "sygnałowych" i ekranu połączonego z masą mikrofonu.


Schematy zasilania mikrofonów pojemnościowych przez pochodny tor przewodowy.

  • Kable oraz wtyki i gniazda połączeniowe
    Kabel mikrofonowy zawiera dwa izolowane, wielożyłowe przewody (o przekroju od 0.2 do 0.6mm2, zależnie od typu kabla), oplot ekranujący (często podwójny) i zewnętrzną warstwę ochronną. Kable mikrofonowe są tak wykonane, że nie splatają się i nie pętlą. Zewnętrzna średnica kabla wynosi 4÷7 mm.


Schematy przyłączenia mikrofonów do różnych wtyków

  • a - wtyk mikrofonowy DIN (WM-345) połączenie symetryczne
  • b - wtyk mikrofonowy DIN (WM-345) połączenie asymetryczne
  • c - wtyk palcowy 6.3 mm, połączenie asymetryczne
  • d - wtyk specjalny (DIN 41624), połączenie symetryczne
  • e - wtyk XLR systemu Cannon, połączenie symetryczne

NIETYPOWE URZĄDZENIA ILUMINOFONICZNE (5)

Cechami charakterystycznymi opisanego w artykule urządzenia iluminofonicznego są: wykorzystanie w urządzeniu układów scalonych typu UAA180 Siemensa (odpowiednik krajowy UL1980N),

Czytaj więcej: Radioelektronik 1989/05

Radioelektronik 1989/09


Radioelektronik, wrzesień 1989, Rocznik XL (124)

Z KRAJU I ZE ŚWIATA (2 strona okładki)

  • Wystawa sprzętu do nagłośnienia
    Wystawa, która odbyła się w dniach 18 i 19 kwietnia br. w Warszawie została zorganizowana staraniem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych z udziałem kilku znanych firm zachodnich (JBL - głośniki, zespoły głośnikowe; Soundcraft - konsole reżyserskie; Harman Kardon - sprzęt hi-fi b. wysokiej klasy). Na forum informacyjnym towarzyszącym wystawie wygłoszono cztery odczyty dotyczące głównie nagłaśniania.
  • Przenośna kombinacja telewizor/magnetowid
    To "tępione" u nas wysokimi cłami urządzenie stanowi niewątpliwy postęp w technice przenośnego sprzętu audiowizualnego. Dotychczas spotykało się takie kombinacje tylko w dużych stacjonarnych telewizorach, tymczasem zestaw TVR 4500 firmy Grundig zawiera telewizor o przekątnej ekranu 43 cm. Jest to odbiornik dwustandardowy (PAL-SECAM Ost) z tunerem PLL przystosowanym do odbioru telewizji kablowej.

  • Układ scalony w żelazku do prasowania
    Parametry układu scalonego U2604B (Telefunken) jeszcze parę lat temu mogłyby użytkownika żelazka zaszokować, tak nowe i nietypowe funkcje ma żelazko wyposażone w ten układ. Dziś cały sprzęt zelektronizowany charakteryzuje się zupełnie innym poziomem własności użytkowych od swych elektromechanicznych protoplastów.

OGŁOSZENIA (1)

ELEKTROAKUSTYKA - SELEKTYWNY KOREKTOR CHARAKTERYSTYKI CZĘSTOTLIWOŚCI (2)

Konwencjonalny regulator brzmienia mający wpływ na przebieg charakterystyki częstotliwości przedwzmacniacza nie działa selektywnie, tzn. nie jest możliwe za pomocą takiego regulatora wzmocnienie bądź osłabienie wybranego zakresu częstotliwości obejmującego np. dwie oktawy. Korektor, którego schemat przedstawiono niżej, jest przeznaczony właśnie do takiego selektywnego regulowania wzmocnienia w wybranym dosyć wąskim zakresie częstotliwości.

Podstawowymi elementami korektora są dwa wzmacniacze operacyjne (o małych szumach) i trzy potencjometry, z których dwa są sprzężone. Pierwszy układ scalony (US1) pełni funkcję stopnia wejściowego i przemiennika impedancji. Drugi układ scalony (US2) pracuje w układzie korektora. Gdy ślizgacz potencjometru P1 jest w lewym położeniu, to układ ma cechy filtru pasmowo-przepustowego, uprzywilejowując zakres częstotliwości zależny od wartości elementów R1, R2, P2, C1, C2. Gdy ślizgacz potencjometru P1 jest przesunięty w położenie prawe, to układ ma cechy filtru pasmowo-zaporowego, wprowadzając tłumienie w zakresie zależnym od wartości wymienionych poprzednio elementów.

Czytaj więcej: Radioelektronik 1989/09

Radioelektronik 1988/02


Radioelektronik, rocznik XXXIX (105), luty 1988, nr 2
UWAGA: więcej informacji można znaleźć pod adresem - grzegorz-makarewicz.pl

  • Z KRAJU I ZE ŚWIATA
    • Dni techniki austriackiej '87 (1)
    • Nowości z Zakładów im. Kasprzaka (2)
    • Sprzedaż nośników zapisu dźwiękowego w RFN (1)
    • Przetwornik c/a typu TDA1540 firmy Philips (10)
    • Tranzystory mocy w.cz. firmy Philips (21)
    • Inwigilacja elektroniczna (29)
    • Nowe światłowody (29)
    • Telewizory "Jumbo" (29)
  • ELEKTROAKUSTYKA
    • Zespół głośnikowy wyższej klasy (2)
      "W artykule opisano zespół głośnikowy hi-fi zaprojektowany przez H. Schmitta (RFN) z wykorzystaniem zestawu głośników typu BS 120 firmy Peerless. Opis tej konstrukcji może służyć jako przykład rozwiązania amatorskiego zespołu głośnikowego wyższej klasy. Wzorując się na nim można wykonać podobny zespół z głośnikami produkcji krajowej
      Wielu amatorów techniki hi-fi zna się na stolarce na tyle, że może samodzielnie wykonać obudowy do głośników oraz dysponuje pomieszczeniem odsłuchowym, w którym można ustawić zespoły głośnikowe o większych wymiarach. Tych właśnie amatorów powinien zainteresować poniższy opis..."
  • RADIOKOMUNIKACJA
    • Układy przemiany częstotliwości o dużej odporności na zakłócenia intermodulacyjne (4)
  • TECHNIKA CYFROWA I AUTOMATYKA
    • Elastyczność łączeniowa układów CMOS (2) (8)
  • ELEKTRONIKA W DOMU

Radioelektronik 1982/06


Radioelektronik, rocznik XXXIII (40), 6'82

UWAGA: więcej informacji można znaleźć pod adresem - grzegorz-makarewicz.pl

  • Z KRAJU I ZE ŚWIATA
    • Przenośny radiomagnetofon RMS 801 DARIA (1)
    • Raport na temat stanu robotów przemysłowych w Japonii, USA i W. Brytanii (1)
    • Miniaturowy robot o wysokości 25 cm firmy Mitsubishi Electric Corp. (1)
    • Nowy projektor telewizyjny firmy Schaube-Lorenz (1)
    • Jednochipowy układ scalony WTV008 firmy Weitek do rozpoznawania głosu (1)
    • Urządzenie do wykrywania na odległość gazów zanieczyszczających przestrzeń (2)
    • Międzynarodowy system certyfikacji jakości podzespołów elektronicznych (IECQ) (2)
    • Projekt normy na system telewizji cyfrowej (2)
    • Seria próbna jednochipowego procesora do przetwarzania sygnału wizji firmy Texas Instruments (2)
    • Masowa produkcja cienkowarstwowych miniaturowych oporników bez wyprowadzeń przewodowych (2)
    • Program wystrzelenia na orbitę w 1988 r. satelity L-sat (2)
    • Terminal SR-100 firmy Nippon electric sterowany głosem (2)
  • TECHNIKA RTiV
    • Magnetowidy powszechnego użytku (3)
  • ELEKTROAKUSTYKA

Radioelektronik 1982/04-05


Radioelektronik, lipiec-sierpień 1982, rocznik XXXIII (38-39)

UWAGA: więcej informacji można znaleźć pod adresem - grzegorz-makarewicz.pl

  • Z KRAJU I ZE ŚWIATA
    • Liczba abonentów telefonicznych w świecie (1)
    • Dwa kompletne systemy płyt fonograficznych z zapisem cyfrowym (1)
    • Doświadczenia z łączami światłowodowymi (1)
    • ADES - przystawka do zestawu Hi-Fi (1)
    • Wysokotonowy głośnik jonowy (1)
    • Satelita komunikacyjny Inmarsat (1)
    • Nowy odbiornik TVC z płaskim kineskopem (2)
    • Sprzęt do zapisu wizyjnego (2)
    • Radio-pagingowy system brytyjski TELECOM (2)
    • Eksperymentalna kamera  do zdjęć w podczerwieni (2)
    • Laboratorium "Sztucznej Inteligencji" w Cambridge (2)
    • Instalowanie robotów w przemyśle (3)
    • Nowy tranzystor mocy - Darlington typu BUX30AV (3)
    • System "SIPASS" służący do przetwarzania danych osobowych (3)
  • NOWA TECHNIKA I TECHNOLOGIA
    • Stereofonia na falach średnich (4)
  • ELEKTROAKUSTYKA

Radioelektronik 1982/03


Radioelektronik, czerwiec 1982, rocznik XXXIII (37), 3/82

UWAGA: więcej informacji znaleźć pod adresem - grzegorz-makarewicz.pl

  • Z KRAJU I ZE ŚWIATA
    • Węgrzy planują wprowadzenie systemu Teletext (telegazeta) (1)
    • W Związku Radzieckim utworzono nowy system telewizji satelitarnej "Moskwa" (1)
    • Sharp Corporation (1)
    • W Szwecji powstaje sieć nadajników lokalnych zarządów miejskich (1)
    • Zautomatyzowana sieć radiotelefoniczna w Skandynawii (1)
    • Philips - Austria (1)
    • Organizacja inżynierów Filmu i TV (1)
    • PULSAM (1)
    • Stereofonia i drugi dźwięk w telewizji (1)
    • Pierwszy podwodny kabel światłowodowy (2)
    • "Super Shottky Diode" (2)
  • ELEKTROAKUSTYKA
    • Dynamika (3)
    • Urządzenie do wytwarzania efektów dźwiękowych (4)
    • Stereofoniczny korektor charakterystyki częstotliwości (5)
    • Zniekształcenia TIM w praktyce (okł. III)

      Czytaj więcej: Radioelektronik 1982/03

Radioelektronik 1982/02


Radioelektronik, maj 1982, rocznik XXXIII (36), 2-82

UWAGA: więcej znaleźć pod adresem - grzegorz-makarewicz.pl

  • Z KRAJU I ZE ŚWIATA
    • Procesor do obróbki sygnału mowy (1)
    • Przenośny stereofoniczny odbiornik radiofoniczny z magnetofonem kasetowym o wadze zaledwie 2.4kg (1)
    • Cyfrowy magnetofon kasetowy typ RT-X1 firmy Sharp (1)
    • Displayphone - aparat telefoniczny połączony z monitorem ekranowym (1)
    • Pierwszy europejski satelita planowany do wprowadzenia na orbitę geosynchroniczną (2)
    • W poszukiwaniu taniej energii elektrycznej (2)
  • ELEKTROAKUSTYKA